Miejska i Powiatowa
Biblioteka Publiczna



w Nowym Dworze Mazowieckim


20 OSTATNICH KOMENTARZY


Agrafka


Posty:48

 Dotyczy: Cud
 Wysłany: 2024-06-25 07:31:24


    

W zbiorach:     


Pokręcona, niewiarygodna historia, niezwykle dowcipnie opowiedziana. Humor aż kipi, ironia powala, a bogactwo słów zachwyca. Cudów aż nadto. Takich, bardzo charakterystycznych dla naszej Ojczyzny. Autor szydzi z rodaków, ile się da. A wszystko kręci się wokół trupa, który to niby nieżywy jest, ale jakby nie całkiem. Doskonała zabawa, a przy tym świetnie namalowany obraz Polski.

Agrafka


Posty:48

 Dotyczy: Gesty
 Wysłany: 2024-06-23 06:38:50


    

W zbiorach:     


Życie składa się z gestów. I tych drobnych, pozornie bez żadnego znaczenia, i tych ważnych, jakby wystawionych na widok publiczny. Jednych nie zauważamy, inne dostrzegamy, ale udajemy, że ich nie było, a jeszcze innych oczekujemy sami. Może powinniśmy więcej uwagi przyłożyć własnym? Jacy dla siebie jesteśmy? I kim dla siebie jesteśmy, czas to śmiertelna pułapka, możemy nie zdążyć z niektórymi gestami. To książka dla ludzi, którzy lubią się zastanawiać nad sobą i błędami, które każdy z nas popełnia. Lektura tej powieści boli, ale warto uronić łzę, choćby nad własną głupotą.

Agrafka


Posty:48

 Dotyczy: Miłość
 Wysłany: 2024-06-23 06:27:53


    

W zbiorach:     


To książka, która zaskakuje pod wieloma względami. Pokręcone opowieści, dystopijne, przenikające się, alegoryczne. Budzą mnóstwo skojarzeń. Miłość ma wiele imion, pojawia się nieoczekiwanie, nieproszona. Miłość nie zna granic czasu, okoliczności i płci. I rani, szczególnie, gdy wykracza poza przyjęte ramy i normy społeczne, które nie znają pojęcia tolerancji. Trudna chwilami w lekturze książka, ale otwierająca zamknięte drzwi.

Agrafka


Posty:48

 Dotyczy: Pokolenie IKEA : kobiety
 Wysłany: 2024-06-17 09:04:06


    

W zbiorach:     


Warto sięgnąć po wszystkie książki Piotra C. Są wprawdzie obrazoburcze, ale stanowią prawdziwy obraz pokolenia, które dorastało w okresie transformacji. Koszt przełomu ponieśli właśnie ONI, a winni po części są ich rodzice, z beznadziei socjalizmu rzuceni na głęboką wodę kapitalistycznego dobrobytu. Pokolenie IKEA trafiło wprost na wyścigi szczurów, w świat, w którym liczy się wyłącznie MIEĆ. Wszystko inne straciło znaczenie.

Agrafka


Posty:48

 Dotyczy: Ości
 Wysłany: 2024-06-17 08:49:18


    

W zbiorach:     


To niepoważna książka o poważnych związkach. Przy tym nie tylko o relacjach partner-partner, ale też rodzic-dziecko, przyjaciel-przyjaciel, pracodawca-pracownik. Karpowicz, jak to on, bawi się słowami. Na którejś stronie pyta: Jak wyjaśnić NIC? Skoro NIC nie istnieje? Zdradę można próbować tłumaczyć, można przepraszać za nią, błagać o wybaczenie. Ale jak przeprosić za NIC? Udana relacja, to taka w której brak szczerości. Prawda może być niszcząca. Faktycznie, ta powieść swoją formą przypomina plotkę. Czasem nieskładnie przekazywaną jak to w życiu, chwilami złośliwą, błyskotliwie spostrzegawczą i wywołującą konsternację. Jest przy tym bardzo zabawna, lektura to wielka przyjemność.

Agrafka


Posty:48

 Dotyczy: Kiedy ptaki powrócą
 Wysłany: 2024-06-16 07:24:41


    

W zbiorach:     


"Na świat przychodzimy nie zadając pytań. Umieramy nie uzyskując odpowiedzi." cytat z książki. Nie ma żadnego "i żyli długo i szczęśliwie", zostajemy z całym mnóstwem pytań, których nikt nie zadał. Narrator, malkontent, a wręcz nihilista skupia się na szekspirowskim "być albo nie być", z naciskiem na "nie być". Lektura zmusza do przemyślenia siebie i przyczyn własnych życiowych porażek. Może powinniśmy zadawać sobie więcej pytań?

7396


Posty:1

 Dotyczy: Biel
 Wysłany: 2024-06-09 22:21:00


    

W zbiorach:     


Czy można zamówić tę książkę do wypożyczalni dla dorosłych w Nowym Dworze Mazowiecki na ul. Pederewskiego?

Agrafka


Posty:48

 Dotyczy: Błazen w stroju klauna
 Wysłany: 2024-06-08 07:26:29


    

W zbiorach:     


Tom trzeci trylogii zawiera, oczywiście, współczesne i bardzo dorosłe wersje bajek, tym razem są to "Śpiąca królewna" i "Jaś i Małgosia". Wersja baśni dla dorosłych. Szeherezada, czyli pracownik korpo, niejaki Strawiński ostatecznie jednak wylatuje z roboty, jak się okazuje - razem z prezesem, któremu opowiadał te, adaptowane do czasów współczesnych, historie. Śmiech i smutek przeplatają się w tej książce, jak w życiu. Naprawdę warto sięgnąć po całą trylogię "Mocna rzecz o namiętnościach".

Agrafka


Posty:48

 Dotyczy: Mroki Łowisk
 Wysłany: 2024-06-07 11:07:19


    

W zbiorach:     


Cykl "Łowiska" obejmuje kilka książek. Niestety, napisany jest kiepsko, to literatura dla niewymagających niczego. Oczywiście, romans. Mnie ta historia znudziła i nie wniosła nic, co zachęciłoby do kontemplacji no, może jedynie nad bylejakością językową tekstu.

Agrafka


Posty:48

 Dotyczy: Następna będziesz ty
 Wysłany: 2024-06-07 11:01:41


    

W zbiorach:     


Nie wymagam zbyt wiele od tego rodzaju literatury, ale... skoro treść jest praktycznie żadna, to może chociaż język byłby polski. Od "zaistniałych sytuacji" i "ubieranej odzieży" dostałam oczopląsu. Przydałaby się korekta.

Agrafka


Posty:48

 Dotyczy: Z góry widać tylko nic : mocna rzecz o namiętnościach
 Wysłany: 2024-06-07 10:55:06


    

W zbiorach:     


Książka napisana w konwencji "Baśni tysiąca i jednej nocy", oczywiście współczesnej. Dzisiejszą Szeherezadą jest pracownik o dosyć nihilistycznym stosunku do wszystkiego, opowiada historie mało rozgarniętemu szefowi, żeby nie stracić pracy z powodu sypiania pod biurkiem. O sypianiu koledzy i koleżanki donoszą uprzejmie i ochoczo. Opowieści są różne, a wszystkie historie poruszające i smutne losy bohaterów tych historyjek splatają się ostatecznie. I książka kończy się "ciąg dalszy nastąpi...", bo to trylogia. Czytam tom drugi, jest równie dobry.

Agrafka


Posty:48

 Dotyczy: Balladyny i romanse
 Wysłany: 2024-06-06 17:04:48


    

W zbiorach:     


Bardzo pokręcona, surrealistyczna opowieść, w której spoglądamy jakby w krzywe zwierciadło, a w nim zniekształca się wszystko. Dosłownie wszystko - ludzie, bogowie, dobrze nam znane pojęcia. To, co brzydkie, czasem zyskuje na urodzie, piękno zaś niekoniecznie. Powieść dosyć pornograficzna, ale, co ciekawe, co innego czasem budzi w nas niesmak. I tak ma być. Rewelacyjnie napisana, pełna neologizmów, zabawa słowem i wyobraźnią. Powiedziałabym, że to jedna, niekończąca się alegoria, albo tragifarsa. Co jest rzeczywistością, a co fikcją? Kto wie...

Agrafka


Posty:48

 Dotyczy: Demon Copperhead
 Wysłany: 2024-06-06 16:56:38


    

W zbiorach:     


Ta książka zasłużyła na Pulitzera, bez wątpienia. Demon, to chłopak, którego pierwowzorem byli: Pip z "Wielkich nadziei", David Copperfield obie Karola Dickensa i Huck Finn, Marka Twaina. Ma w sobie cechy wszystkich po trochu. To gawędziarska opowieść o bólu dorastania w nieprzyjaznym, okrutnym świecie. Zapytany, co chciałby robić, gdy dorośnie, Demon, dziesięciolatek po namyśle odpowiada: Myślę, że chciałbym po prostu przeżyć. Lektura jest trudna, ale warta zachodu. Niesie dosyć mglistą nadzieję, że świat, kiedyś, będzie miejscem przyjaznym wszystkim, ale to zależy od nas wszystkich.

Agrafka


Posty:48

 Dotyczy: Lato namiętności
 Wysłany: 2024-05-16 08:37:03


    

W zbiorach:     


Opowieść pod wielce mylącym tytułem. To nie jest romans, a w każdym razie nie w powszechnym rozumieniu. Tu króluje magia natury, tu buzują hormony, feromony i co tam jeszcze buzować może. Potęga pożądania obejmuje wszystko, co żyje, nie jest wyłącznie domeną ludzi. Ale nie tylko o tym jest ta powieść, ona ma istotny wydźwięk proekologiczny, bo zwraca uwagę na zależności międzygatunkowe. Na fakt, że mamy prawa do panowania, ani nawet nie żyjemy w izolacji od pozostałych gatunków. Stanowimy jedynie ogniwo, jedno z wielu. Ta książka budzi z letargu.

Agrafka


Posty:48

 Dotyczy: Kobiety z Vard?
 Wysłany: 2024-05-16 08:16:45


    

W zbiorach:     


Autorce udało się z powodzeniem przenieść czytelnika do początku XVII wieku, do krainy dotkniętej niemal wieczną zmarzliną, w której kobiety walczą przetrwanie swoje i swoich rodzin. W Vardo, wyspiarskim miasteczko Norwegii czas jakby się zatrzymał. Egzystencję jego mieszkańców trudno nazwać życiem, a gdy na morzu nagły sztorm pochłania wszystkich mężczyzn, kobiety muszą radzić sobie same. Pełne determinacji i woli, niektóre z nich biorą sprawy we własne ręce, co - rzecz jasna - nie podoba się dzierżącym władzę mężczyznom, do których docierają wieści o tej "samowolce". Rozpoczyna się polowanie na czarownice, na wyspę przybywają fanatyczni stróże prawa i moralności. Nie mogą dopuścić do tego, by wbrew nauce kościoła kobiety wymknęły się spod wsz becnego patriarchatu. Powieść ma, szczególnie dla czytelniczek, wyjątkowe znaczenie - przypomina o tym, jak kosztowne były początki ruchu wyzwolenia kobiet i że w żadnym razie nie można zaprzepaścić roli tych, które oddały życie w naszej wspólnej sprawie. Autorka obiektywnie zwraca uwagę na fakt, że to nie kto inny, a posłuszne męskiej dominacji kobiety odegrały pierwszoplanową rolę w procesach rzekomych czarownic. Lektura warta zarwanej nocy.

Agrafka


Posty:48

 Dotyczy: Dom tajemnic [E-book]
 Wysłany: 2024-05-08 13:50:00


    

W zbiorach:     


Autor przenosi nas do świata celebrytów różnej maści. Przeciętnemu obywatelowi może się wydawać, że życie ludzi sukcesu, jakiegokolwiek, jest lekkie, łatwe i bezstresowe. Okazuje się, że nie. Kto znalazł się na piedestale, nie potrafi pogodzić się z porażką, a zawiść zżera go od środka. Oczywiście, jak zwykle u Rogozińskiego, obserwowanie perypetii celebrytów zamkniętych w czymś, co można nazwać "escape building" daje mnóstwo frajdy. Postaci są barwne, opisy trafne i krótkie, a język żywy. Doskonała rozrywka, bo wątek kryminalny wydaje się być jedynie wątkiem, wokół którego autor snuje opowieść obyczjową.

Agrafka


Posty:48

 Dotyczy: Tajemnicza śmierć Marianny Biel
 Wysłany: 2024-05-04 18:53:23


    

W zbiorach:     


Pierwszy tom cyklu kryminałków pod psem. Guciem, nawiasem mówiąc. Pomysł, by wykorzystać perspektywę czworonożnego przyjaciela detektywa Szymona jest strzałem w dziesiątkę. Oczywiście mamy też zwyczajną narrację, na przemian z Guciową. Autorka z dystansem podchodzi do ludzkich przywar, choć często ironizuje. Postaci są barwne, nietuzinkowe. Przeczytałam też kolejne dwa tomy i gorąco polecam, na doskonały humor! Sama biegnę po czwarty.

Agrafka


Posty:48

 Dotyczy: Głodnemu trup na myśli [E-book]
 Wysłany: 2024-04-23 16:33:31


    

W zbiorach:     


Kontynuacja kryminalno-małomiasteczkowych perypetii bohaterów pierwszej książki, czyli "Niedaleko pada trup od denata". Wariatka miejscowa wciąż nią pozostaje w opinii tuziemców, trup ściele się stosownie, intryga tonie w przeszłości, wszystko jest tak, jak byc powinno w komedii z denatami na pierwszym planie i nie tylko. Trudno przestać się śmiać.

Agrafka


Posty:48

 Dotyczy: Niedaleko pada trup od denata [E-book]
 Wysłany: 2024-04-23 16:27:57


    

W zbiorach:     


Świetna komedia kryminalna, już po kilku stronach gwarantuje dobry nastrój. Doskonała rozrywka, nietuzinkowe postaci, konfrontacja inteligencji i głupoty. Każdemu według potrzeb. Mamy i teorie spiskowe i konsekwencje internetowych wolności słowa i małżeńskie skutki pochłaniania literatury romansowej w nadmiarze. W zasadzie mamy wszystko, czego trzeba, by się śmiać, polecam!

Agrafka


Posty:48

 Dotyczy: Kółko się pani urwało [E-book]
 Wysłany: 2024-04-23 16:21:02


    

W zbiorach:     


To ma być komedia kryminalna, ale nie jestem przekonana, czy to dobre określenie w kontekście. Staruszka z rozklekotanym z podobnej starości wózkiem zakupowym któremu, notabene, owo kółko odpadło było jest osobą o najwyższym stopniu zgorzkniałości, uzasadnionej poniekąd. Na okładce czytamy, że to nasza rodzima Panna Marple, ale...cóż, jaki kraj, taka Panna Marple? Czytało się dobrze, ale więcej w niej konstatacji rzeczywistości, niż detektywistycznych atrakcji. Tak, to raczej dramat wpleciony w czarną komedię. Warto przeczytać.